iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowejReklama - ODNOWA BIOLOGICZNA KROTOSZYN

Reklama - OSK AS Maria Maśniak
PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie PsówInformacja na temat możliwości reklamy w informatorze ślubnym
Informacja jak stworzyć prostą stronę www wraz z numerem kontaktowym


Autopromocja zakładki informatora ślubnego

Niedziela
18
listopad
2018
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
25
26
27
28
30

Smolice

Kopuła odzyska swój przedwojenny blask

2018-07-06 08:07:00

Zdjęcie: Jarosław Kubiak
W poniedziałek rozpoczęły się prace przygotowawcze do remontu głównej wieży kościoła - Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Smolicach. Z wysokości 46 metrów zdjęto kopułę ważącą ponad 21 ton. Teraz przejdzie ona renowację.

Prace rozpoczęto w poniedziałek na parkingu i dziedzińcu kościelnym, gdzie położono betonowe płyty umożliwiające wjazd ciężkiego sprzętu. We wtorek prowadzono czynności przygotowawcze bezpośrednio na wieży. Wczesny środowy ranek rozpoczęto z kolei od odsłonięcia cudownego obrazu Matki Bożej i chwili cichej modlitwy, zawierzenia Jej wszystkich prac i wykonawców. A już od godz. 6.00 rano instalowano ogromny dźwig, dzięki któremu zdjęto kopułę z wieży. Było to przedsięwzięcie niezwykle trudne pod względem technicznym z uwagi na wysokość wieży (46 m, w tym 16 m - sama kopuła), ciężar kopuły (21,8 t) i lekko wiejący wiatr, a każdy nawet najmniejszy podmuch napinał, przesuwał liny mocujące. Podjęto dwie próby zdjęcia kopuły. Ostatecznie ok. godz. 14.00 nastąpił punkt kulminacyjny - w ciągu zaledwie kilkunastu minut kopuła została zdjęta i spoczęła na dziedzińcu kościelnym. Zgodnie z wielowiekową polską tradycją tak i teraz temu wielkiemu wydarzeniu towarzyszył głos dzwonu... Około godz. 16.50 pozostałą część wieży przykryto, zabezpieczono specjalnie przygotowaną "pokrywą", chroniącą przed deszczem.

Obecnie rozpoczynają się prace renowacyjne konstrukcji drewnianej i pokrycie kopuły blachą miedzianą. Prace te prowadzone są na dziedzińcu przykościelnym, bowiem trudno przetransportować kopułę wieży, która w podstawie (kwadrat) ma wymiary ponad 7x7 m. Termin zakończenia prac wyznaczono na październik 2018 r.

Pracom zdjęcia kopuły przyglądali się parafianie, a także mijający to miejsce podróżni... Wszystkim udzielał się nastrój podniecenia, czucia
zainteresowania, ciekawości, niepokoju, ale i podziwu dla pracujących
robotników. Wykonawcy robót z prawdziwie zegarmistrzowską precyzją dokonali tego niezwykłego, historycznego przedsięwzięcia, wymagającego nie tylko wykonania określonych prac, ale i zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i obiektu. Nic więc dziwnego, że nagrodzono wszystkich gromkimi brawami.

A wykonawcą robót jest firma "Dekodach" Sp.j. Kaczmarek i Lis ze Starego Miasta. Kosztorys opiewa na kwotę blisko pół miliona złotych.

Okazuje się, że wszystkie wieże w smolickim kościele były pokryte blachą miedzianą. Ta została jednak zdjęta w czasie II wojny światowej, podobnie, jak dzwony i zastąpiona blachą cynową.

 

 Fotorelacja


Reklama - EUROWARSZTAT Kaczmarek
Reklama - Ubezpieczenia Zduny Ryszard Teodorczyk


Zamów taxi w Krotoszynie


Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecie

Autopromocja ikrotoszyn.pl

Reklama internetowa w gazeciesławomir Glód
LOMBARD SMOK


iKrotoszyn.pl reklamy iKrotoszyn.pl reklama w sieci gazet