29

Siatkówka

Ósemka szósta w kraju

2018-06-05 10:06:00

W Głuchołazach odbyły się Mistrzostwa Polski w mini siatkówce „czwórek” chłopców i dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci. Prawo reprezentowania w tych zawodach mieli mistrzowie województw. Wielkopolskę reprezentowała Szkoła Podstawowa nr 8 w Krotoszynie.

W wyniku losowania krotoszynianie trafili do grupy D. W tej fazie rozgrywek Ósemka wygrała w stosunku 2:1 z SP8 Lubin oraz PSP 3 ze Starogardu Gdańskiego oraz uległa (w końcowej klasyfikacji brązowym medalistom mistrzostw) SP Mirzec 1:2. Walka była niesamowita, okupiona kontuzją Filipa Wawrockiego, który musiał zakończyć udział w mistrzostwach. Te wyniki pozwoliły drużynie z Krotoszyna walczyć w najlepszej ósemce mistrzostw.

W kolejnej grupie SP8 spotkała się z najlepszymi drużynami z grupy C. W pierwszym meczu Ósemka uległa 2:0 SP21 Grudziądz – srebrnemu medaliście mistrzostw (25:13, 25:18). Kolejne spotkanie z SP303 Warszawa miało zadecydować o kolejności w grupie i walce w stawce o miejsca 5-8. Chłopcy rozpoczęli bardzo dobrze, gdyż pierwszy zespół wygrał 25:18. Następna czwórka także nie oddała prowadzenia do końca seta i wygrała 26:24. Na tym etapie chłopcy byli bardzo skoncentrowani, nie popełniali własnych błędów, a wykorzystywali błędy rywali.

W półfinale przyszło zmierzyć się z SP3 Leżajsk. Wygranie tego meczu pozwalało krotoszynianom walczyć o piąte miejsce w całych mistrzostwach. Zespół w składzie: Adrian Gromski, Tobiasz Florczyk, Wiktor Mackiewicz, Filip Pinkowski nie zostawili wątpliwości, kto jest lepszy wygrywając 25:11. W tym dniu zespół walczył bez zawodników rezerwowych, gdyż Tomek Łęcki musiał wrócić na Mistrzostwa Wielkopolski, a Filip Wawrocki do domu ze względu na odniesioną kontuzję w pierwszym dniu. Kolejna czwórka w składzie Paweł Pęcak, Krzysztof Szymlet, Jakub Hylewicz oraz Sebastian Ligęza walczyli do końca ulegając 20:25. O końcowym wyniku decydował tie-break. Mecz był bardzo wyrównany ze względu na stawkę meczu i nikt nie popełniał błędów. W końcowej fazie seta Ósemka odskoczyła na dwa punkty i nie oddała prowadzenia, wygrywając 15:12.

W ostatnim dniu SP8 musiała ponownie zmierzyć się w walce o miejsca 5-6 z SP303 Warszawa. Pierwszy set, to seria błędów naszych zawodników. W końcówce seta zabrakło zimnej krwi i set zakończył się wygraną przeciwników 28:26. Kolejna czwórka także popełniła szereg błędów i set zakończył się wygraną rówieśników z Warszawy 25:17.

Udział zespołu z Ósemki należy uznać za duży sukces. Drużyna Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie prezentowała bardzo wyrównany poziom siatkarski podczas całych Mistrzostw Polski, kończąc udział na wysokim VI miejscu.