iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Reklama - CATERING DLA ZDROWIA - DIETA PUDEŁKOWA
Informacje z pierwszej ręki z policji i straży pożarnej w Krotoszynie.


PARTNERZY - Fundacja Legalna Kultura

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM


Rynek Pracy powiatu krotoszyńskiego - oferty pracy oraz artykuły tematyczne

Informator Zdrowie i Aktywność - porady i ciekawostki

Reklama internetowa w gazecie

Masz temat? Napisz list do naszej Gazety Internetowej!
Ważne sprawy

Petycja do burmistrza ws. śmieci: "Jest to decyzja bulwersująca"

2019-01-29 13:01:00

Zdjęcie: Archiwum
W Internecie pojawiła się petycja "Do Burmistrza Miasta i Gminy Krotoszyn: Stanowcze "NIE" Krotoszynian dla wywożenia śmieci tylko raz na 2 tygodnie!" Podpisało się pod nią już blisko 600 osób. Czy jednak jest szansa, aby w tej kwestii coś szybko uległo zmianie?

Wiele emocji budzi wśród mieszkańców Krotoszyna zmiana harmonogramu wywozu śmieci zmieszanych i ich odbiór z gospodarstw co dwa tygodnie, a nie tak jak to miało miejsce przed 1 stycznia 2019 roku, raz na tydzień. Niezadowolenie mieszkańców znalazło odbicie w petycji. Zawarto w niej szereg argumentów, które mają skłonić lokalnych rajców, a de facto Związek Międzygminny Eko Siódemka, do zmiany decyzji w tym temacie.

 

Petycja skierowana jest do włodarza Krotoszyna, a więc przedstawiciela jednej z kilku gmin tworzących Eko Siódemkę, skontaktowaliśmy się więc z burmistrzem w celu poznania jego zdania na ten temat. - Najlepiej zwrócić się do Eko Siódemki. Gmina scedowała wszystkie sprawy związane z śmieciami na Eko Siódemkę. Przetarg na dwa lata został rozstrzygnięty i umowa została podpisana na dwa lata w takiej wersji, w jakiej jest... - wyjaśnia Franciszek Marszałek. - Te wszystkie rozwiązania miały na celu utrzymać jak najdłużej niskie opłaty za wywóz śmieci. Gdyby ten przetarg był tak jak wcześniej (wywóz co tydzień - przyp.red.), to śmieci musiałyby być dużo droższe. Jeśli ktoś segreguje śmieci, to nie ma żadnego problemu że wywóz jest raz na dwa tygodnie. Wiem to sam po sobie. W blokach natomiast,  gdzie są duże kontenery - gdzie temat ten jest także podnoszony w petycji - utrzymaliśmy wywózkę raz na tydzień - kończy burmistrz.

 

Zgodnie z sugestią włodarza, pytania wysłaliśmy do Eko Siódemki w poniedziałek, 28 stycznia. Czekamy za odpowiedziami, które - jak się dowiedzieliśmy u źródła - powinniśmy otrzymać ...lada dzień.

 

Poniżej treść petycji, która dostępna jest także tutaj.

 

Szanowny Panie Burmistrzu! 

Jako mieszkańcy miasta i gminy Krotoszyn z niepokojem przyjęliśmy zapowiedź, że firma „Eko-Siódemka” będzie teraz odbierała odpady komunalne od ludności raz na dwa tygodnie. Jest to decyzja bulwersująca nie tylko dlatego, że jednocześnie płacimy niemałe kwoty za wywózkę śmieci. 

Zwracamy jednak Pana uwagę przede wszystkim na dwa inne niezaprzeczalne fakty, ściśle powiązane z ekologicznym stanem naszego lokalnego środowiska: 

1.Wywózka śmieci z częstotliwością dwa razy mniejszą, niż dotychczas spowoduje gromadzenie śmieci nie tylko w kubłach i kontenerach, ale również w ich pobliżu. Latem, podczas upałów, będzie się to wiązać – szczególnie na dużych osiedlach – z fetorem, rojami much oraz potencjalną obecnością w miejscach gromadzenia śmieci szczurów i bezdomnych zwierząt. 

2.Tak rzadki odbiór śmieci niewątpliwie spowoduje, że niektórzy obywatele naszego miasta i gminy będą albo spalali część z nich w swoich kotłach i piecach, albo też wywozili owe odpady poza miejsca zamieszkania i porzucali na tzw. dzikich wysypiskach. Zwracamy Pana uwagę na to, że już teraz jest to poważny problem w naszym środowisku. Zwiększenie jego skali, jakie niewątpliwie nastąpi, przyczyni się po pierwsze - do obniżenia jakości powietrza, którym oddychamy (a która już jest zdecydowanie niezadowalająca, szczególnie w okresie grzewczym) , a po drugie – do dalszego zanieczyszczania środowiska (szczególnie ekosystemów leśnych) nielegalnie wywożonymi odpadami. 
Trzeba tu także jasno powiedzieć: dotychczas śmieci odbierano raz na dwa tygodnie z wiosek gminy Krotoszyn – i właśnie w wioskach problem palenia śmieci już teraz był znaczny, a w okolicach tychże wiosek lokalizowało się najwięcej dzikich wysypisk śmieci. Postulujemy zatem, aby nie tylko przywrócić poprzednią częstotliwość odbioru odpadów od mieszkańców miasta Krotoszyn (tzn. raz na tydzień), ale wprowadzić taką samą częstotliwość dla obszarów wiejskich naszej gminy. Mieszkańcy okolicznych wiosek nie są w niczym gorsi od mieszkańców miasta Krotoszyn. 

Biorąc powyższe pod uwagę zwracamy uwagę lokalnych władz na to, że zaakceptowanie odbierania od mieszkańców gminy i miasta Krotoszyn odpadów komunalnych z częstością jedynie raz na dwa tygodnie stawia pod znakiem zapytania wiarygodność deklaracji składanych przez nasze władze - deklaracji  mówiących o chęci poprawy jakości powietrza i o chęci zwalczania zjawisk i postępowań niekorzystnych z punktu widzenia ekologii. Tym samym władza akceptująca taki pomysł staje się niewiarygodna w oczach wyborców – z których duża część zapewne wyciągnie odpowiednie wnioski w przyszłości, podczas wyborów. 

Jako obywatele miasta i gminy Krotoszyn mamy demokratyczne prawo zwracania uwagi władzy, którą wybraliśmy, na jej posunięcia szkodliwe dla naszej lokalnej, gminnej społeczności.  Prosimy zatem o niezwłoczne rozpatrzenie niniejszej petycji i o podjęcie działań zgodnych z wolą znacznej grupy obywateli. 

Z poważaniem – 

lek. Maciej R. Hoffmann, 
mieszkaniec Biadek

 
Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT

Reklama - OSK AS Maria Maśniak


Reklama - Intermarche Krotoszyn - Supermarket


W ślubnym informatorze znajdziesz artykuły, porady dotyczące organizacji ślubu, wesela oraz wieczoru kawalerskiego lub panieńskiego.

Reklama - Zapytaj prawnika - przeczytaj porady prawne

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebraiKrotoszyn.pl reklamy POLUB NAS NA FACEBOOKU - ikrotoszyn.pl