iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowejŻyczenia: Marian Włosik - Radny Rady Powiatu Krotoszyńskiego - Życzenia Wielkanocne


Reklama - SEZAM VOX KROTOSZYN - SKŁADY BUDOWLANE

Reklama - Centrum Rolno Ogrodnicze w Krotoszynie
Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT


Reklama - Intermarche Krotoszyn - Supermarket

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM
Sobota
20
kwiecień
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
23
24
25
26
27
29
30
Reklama - Sprzedam mieszkanie
Kobierno

Śpiewaczka z Kobierna nominowana!

2019-04-16 08:04:00

Zdjęcie: ckis.kalisz.pl
Płyta pn. "Józefa Marciniak śpiewaczka z Kobierna/zespół śpiewaczy Kobierzanki - Dwa listka na wodę", to uwieńczenie 40-letniego istnienia zespołu spod Krotoszyna. Na płytę można głosować w 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Dokonanie nagrań śpiewaczki i zespołu stało się cennym zapisem dla całego środowiska folklorystycznego, m.in. do nauki stylu wykonania i repertuaru często już nieznanego. Wydanie płyty z utworami śpiewanymi przez Józefę Marciniak jest także uczczeniem dokonań artystki ludowej z okazji jej 85. urodzin. Nagrania zostały dokonane w sali wiejskiej w Kobiernie na początku listopada 2018. Zarejestrował je muzyk Jan Słowiński z Krakowa, wydawca wielu płyt, szef Festiwalu „Rozstaje”, producent płyty Leona Lewandowskiego wydanej przez CKiS w 2017 roku. Na płycie znalazło się ok. 30. utworów tradycyjnych, m.in. "Przede wroty kamień złoty", "Idzie do gościńca i Któryndy Jasiu" – śpiewane od pokoleń w okolicach Kobierna. Prace nad wydawnictwem koordynowała Anna Gałczyńska z CKiS w Kaliszu. Płyta jest udostępniana nieodpłatnie. Powstała jako druga w serii monografii muzyków i śpiewaków Ziemi Kaliskiej. To także jedno z trzech w 2018 roku wydawnictw poświęconych kulturze tradycyjnej regionu.

 

W swoim repertuarze „Kobierzanki” zgromadziły bogaty zbiór pieśni tradycyjnych Krotoszyńskiego, z którego wybrane wykonania zostały zamieszczone na niniejszej płycie. Tworzyły także scenki ludowe o różnorodnej tematyce związanej z życiem wsi. Wspólnie przedstawiały „wesele kobierskie”. Przez lata występowały ze swoim cennym repertuarem na przeglądach folklorystycznych, imprezach gminnych i wojewódzkich. Prezentowały się czterokrotnie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, na którym zostały nagrodzone w 2009 roku III nagrodą. Zdobywały laury na przeglądach wojewódzkich i regionalnych. Na płycie – oprócz pani Józefy Marciniak – zaśpiewał i zagrał obecny skład „Kobierzanek”: od początku w zespole Maria Konieczna i Czesława Jarysz oraz mieszkanki nieodległych Roszek – Czesława Biniek, Jadwiga Grzesiek i Bogumiła Poczta. 

 

Album zrealizowano w ramach projektu Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Województwa Wielkopolskiego oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

 

Pani Józefa jest nominowana w 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2019 roku.

Można głosować również na płytę w tym miejscu.

 

 Fotorelacja


Źródło: ckis.kalisz.plReklama - OSK AS Maria MaśniakReklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.plReklama - Pralnia LAGUNA Łukasz Kaczmarek
Reklama - EUROWARSZTAT Kaczmarek
Reklama - Zapytaj prawnika - przeczytaj porady prawne

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebra


Reklama - Kredyty Krotoszyn - FinUP Partner - Tomasz Gierko

iKrotoszyn.pl reklamy Szukasz pracwonika? Znajdź go z Nami!