iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl

Reklama - Wynajem busów i lawet - tel. +48 601-855-910
PsiaArka Krotoszyn - Szkolenie PsówInformacja na temat możliwości reklamy w informatorze ślubnym
Informacja jak stworzyć prostą stronę www wraz z numerem kontaktowym

Autopromocja zakładki informatora ślubnego


Krotoszyn

Szlakiem mjr. Władysława Nawrockiego

2015-10-07 14:10:00

Zdjęcie: Muzeum Regionalne w Krotoszynie - W. Nawrocki, drugi z prawej
Krotoszynianin, walczący na frontach dwóch wojen światowych, powstaniec wielkopolski, uczestnik walk z bolszewikami, jeniec sowiecki, stracony w Katyniu w 1940 r... Powstała ciekawa inicjatywa, aby upamiętnić patriotę i bohatera mjr. W. Nawrockiego.

O tej postaci można by opowiadać długo. Wiele kart z życiorysu tego wielkiego krotoszynianina można znaleźć w historycznych książkach i Internecie. To nazwisko wraz z biografią pojawia się często, podczas opisywania losów Polaków zamordowanych przez sowietów w Katyniu. O losach tego polskiego bohatera i patrioty piszemy poniżej.

 

Grupa krotoszynian zwróciła się pomysłem do burmistrza Krotoszyna, aby uhonorować mjr. Nawrockiego, nazywając jego imieniem, szlak rowerowy. Miałby on rozpoczynać się od ronda na ul. Ostrowskiej, przez ul. Ceglarską, Słowiańską, Staszica, Łukaszewicza, Magazynową, Kobylińską, aż do Dworcowej. Jak czytamy we wniosku, skierowanym do włodarza – postać majora Władysława Nawrockiego jest wielce związana z podróżami po naszym mieście, jak na tamte czasy przystało, głównie na rowerze.

Wnioskodawcy obiecują także partycypację w - tak naprawdę niewielkich - kosztach związanych z montażem tabliczek, które miałyby nawiązywać do biografii naszego bohatera. Wskazują także, iż jest to prostsze i tańsze rozwiązanie, niż nadawanie czy zmiana nazw ulic, albowiem nie wiąże się z kosztami dla mieszkańców. Pod wnioskiem podpisali się Krzysztof Kubik, Michał Kobuszyński i Łukasz Cichy.

(raf)


Władysław Nawrocki urodził się 8 maja 1891 roku w Krotoszynie. Jego przodkowie brali udział w powstaniach listopadowym i styczniowym oraz Wiośnie Ludów. Stąd późniejsze dokonania krotoszynianina wydają się być kontynuacją walki o wolną Polskę rozpoczętej przez jego pradziada.

Los nie był łaskawy dla Władysława. Brał udział praktycznie we wszystkich potyczkach bojowych, które miały miejsce za jego życia na terytorium Polski.

 

Będąc w szkole wstąpił do Towarzystwa Atletycznego „Sokół”, którego później został sekretarzem i wiceprzewodniczącym. W 1912 roku został powołany do pruskiej armii, gdzie zastała go I wojna światowa. Po kapitulacji Niemiec na kilka dni wrócił do rodzinnego domu. Niestety, tym pobytem nie cieszył się zbyt długo, bowiem wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Rozpoczął więc przygotowania do walk wyzwoleńczych miasta i okolic. To czas, gdy cała rodzina Nawrockich włączyła się w tę walkę, a Władysław, wówczas w stopniu sierżanta, wraz ze swoim pododdziałem wspomagał Straż Ludową doktora Bolewskiego.

 

Już jako podporucznik brał udział w walkach na wschodzie z armią bolszewicką, gdzie będąc chorym dowodził pododdziałem. W sierpniu 1920 trafił do niewoli. Nie ominęły go tortury, podczas przesłuchiwania w moskiewskim więzieniu. Rok później został zwolniony, pod naciskiem polskiej strony. Nie zaprzestał jednak działalności wojskowej. Dokształcał się i dzięki temu został mianowany porucznikiem, a potem awansowany na stopień kapitana. Pod koniec lat 20. został przeniesiony do Rawicza, gdzie organizował szkolenia z obronności.

 

Cztery lata przed wybuchem II wojny światowej kpt. W. Nawrocki został przeniesiony do rezerwy. Jak pokazała historia i ten czas musiał spędzić walcząc o wolność swojej ojczyzny. Przed 1 września trafił do 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Ponownie nie ominęły go walki z wojskami niemieckimi i sowieckimi. Znów trafił do niewoli. Tym razem jednak nie uszedł z życiem. Trafił do obozu w Kozielsku. Zginął 23 kwietnia 1940 roku w Katyniu.

 

Pośmiertnie prezydent Lech Wałęsa, kpt. Władysława Nawrockiego awansował do stopnia majora. Jego nazwisko możemy także znaleźć na krzyżu katyńskim znajdującym się na krotoszyńskim cmentarzu. Za życia został odznaczony najważniejszymi medalami i krzyżami w niepodległej Polsce, w tym Virtuti Militari.

Źródło: Materiały dostarczone przez autorów projektu


Reklama - OSK AS Maria MaśniakReklama - EUROWARSZTAT Kaczmarek
Reklama - intermarche


sławomir Glód


Reklama internetowa w gazecie
Reklama internetowa w gazecie

Autopromocja ikrotoszyn.pl

Reklama internetowa w gazecieLOMBARD SMOK


iKrotoszyn.pl reklamy iKrotoszyn.pl reklama w sieci gazet