iKrotoszyn.pl reklamy
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej
iKrotoszyn.pl - reklamuj się w gazecie internetowej


Reklama - COLORSHIRT.PL - Nadruki na koszulki, gadżety reklamowe z nadrukiem dla firm

Reklama - TEOMINA SPORT - SIŁOWNIA - FITNESS - CORSSFIT

Reklama - Kredyty Krotoszyn - FinUP Partner - Tomasz Gierko


AUTOPROMOCJA - Zamów reklamę internetową! na iKrotoszyn.plReklama - Bar u Żaby - Kurczak z Rożna - Smażalnia Ryb

PARTNERZY - Zespół wyścigowy KM RACING TEAM

Reklama internetowa w gazecie
Wtorek
18
czerwiec
2019
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
21
24
25
26
27
28

Reklama internetowa w gazecie
Krotoszyn

Tydzień na zapłatę zaległości, a potem...

2018-10-08 09:10:00

Zdjęcie: Pierwsze spotkanie prawników z krotoszyńskimi nauczycielami odbyło się w maju br.
Być może jeszcze w tym tygodniu krotoszyńscy nauczyciele otrzymają zaległe pieniądze za źle naliczone godziny ponadwymiarowe. Sprawa dotyczy kilku lat wstecz i nauczycieli pracujących w placówkach podległych burmistrzowi Krotoszyna. Jeśli nie uda się tematu załatwić polubownie, to – wiele wskazuje na to, że - włodarza czeka sprawa w sądzie, a gminę dodatkowe koszty.

Kwestię tę poruszaliśmy kilkakrotnie na naszych łamach. Sprawę pokrzywdzonych nauczycieli nagłośnił w mediach i podjął się jej rozwiązania senator Łukasz Mikołajczyk. Dziś wiele wskazuje na to, że nauczyciele w końcu otrzymają należne im pieniądze.

 

W czym rzecz?

Swego czasu, na jednej z konferencji prasowych zorganizowanych w Krotoszynie senator mówił... - Nauczyciel w pensum podstawowym ma godzin 18; co, jeżeli podzielimy przez pięć dni w tygodniu, to dziennie wychodzi 3,6 godziny, które powinien przepracować. Jeżeli nauczyciel danego dnia ma pięć godzin, to średnio wylicza się, że przepracował 1,4 nadgodziny tego dnia. Zaokrąglając - ma jedną nadgodzinę. Natomiast w Krotoszynie jest sytuacja niezwykle kuriozalna i dziwna. W momencie, kiedy przypada 1 września - rozpoczęcie roku szkolnego, zakończenie roku szkolnego, rekolekcje, dzień nauczyciela, czy sprawdziany i egzaminy, to nauczyciele mają nakaz wpisywania w tę rubrykę zero. Co się w tym momencie dzieje? To się dzieje, że nie wypracowali nawet 3,6 czyli wszystkie nadgodziny z całego tygodnia są im zerowane, bowiem nie są w stanie wypracować już żadnej godziny – wyjaśniał parlamentarzysta.

 

Złożono wezwania

Stąd narobiły się dość spore zaległości wobec nauczycieli szkół podstawowych w Krotoszynie. - W trzech szkołach złożono wezwania do zapłaty. Złożono je także do burmistrza, żeby nie utrudniał zadośćuczynienia tym wezwaniom. Ponownie także wezwaliśmy go do tego, żeby w podległych mu placówkach oświatowych prawidłowo rozliczano wynagrodzenie nauczycieli za godziny ponadwymiarowe – mówią prawnicy reprezentujący nauczycieli. Sprawę prowadzi kancelaria mec. Krzysztofa Śpiewaka oraz mec. Bartłomieja Markiewicza z Poznania.

Wspomniane wezwanie zostało złożone w miniony piątek. A dyrektorzy dostali tygodniowy tydzień na zapłatę zaległości wobec nauczycieli. Póki co, takie wezwania trafiły do SP1, SP5 i SP8. Tamtejsi nauczyciele bowiem, zdecydowali się skorzystać z pomocy kancelarii, która pomaga poszkodowanym pracownikom krotoszyńskiej oświaty. Wkrótce wezwanie trafi także do dyrektora SP7. Tam jednak trwa jeszcze kompletowanie pełnej dokumentacji. W sumie sprawa dotyczy ponad stu nauczycieli.

 

Termin upływa w piątek

Co więcej, kancelaria dała także tygodniowy termin na "dogadanie się" burmistrzowi Franciszkowi Marszałkowi. - Wiemy, że dyrektorzy nie do końca mają kompetencje zacząć prawidłowo rozliczać te nadgodziny (w placówkach podległych burmistrzowi Krotoszyna dokonuje tego ZOPO – przyp. red.), bowiem wykonywane jest polecenie organu prowadzącego (burmistrza – przyp. red.). Nie domagamy się także odsetek ustawowych – dodają prawnicy. Trzeba też dodać, że jeśli włodarz przystanie na propozycję kancelarii i do końca tygodnia nauczyciele otrzymają zaległe i należne im pieniądze oraz będą prawidłowo naliczane nadgodziny, to gmina uniknie kosztów sądowych. - Przy tej wartości sporu i przy tej skali problemu można szacować, że koszty procesu, w tym odsetki ustawowe, wyniosą ok. 30% wartości roszczeń. Te pieniądze gmina będzie musiała dołożyć w związku z tym, że nie będzie chciała tego załatwić polubownie – tłumaczą prawnicy.

 

Nie wszyscy chcą odzyskać swoje pieniądze

To oczywiście nie są wszyscy poszkodowani w ten sposób nauczyciele w szkołach podległych burmistrzowi Krotoszyna. Nie zawsze jednak można złożyć pozew grupowy, z uwagi na zbyt małą liczbę pracowników. Tak jest na przykład w placówkach wiejskich. Tam jednak prawdopodobnie "posypią się" pozwy indywidualne. Z pomocy kancelarii nie zdecydowali się skorzystać pracownicy pozostałych szkół w mieście. Dlaczego? To pytanie pozostawiamy bez odpowiedzi.

Od prawników nie dowiemy się, jaka kwota wchodzi w grę, czyli jakie zaległości ma gmina wobec nauczycieli. - Obowiązuje nas tajemnica zawodowa – tłumaczą. Gdy tylko nasza redakcja otrzyma taką informację, to podzielimy się nią z naszymi Czytelnikami.

 Reklama - OSK AS Maria Maśniak

Reklama: Ogrodzenia - Balustrady - Bramy - Furtki - Dekoracje : niezlymotyw.pl


Reklama - Intermarche Krotoszyn - SupermarketReklama - CATERING DLA ZDROWIA - DIETA PUDEŁKOWA

Reklama - Zapytaj prawnika - przeczytaj porady prawne

Reklama - Ciesielstwo - Dekarstwo - Pokrycia dachowe | Sławomir Głód
Reklama - Lombard Smok Krotoszyn - Gotówka od ręki - Skup złota, skup srebraReklama internetowa w gazecie

iKrotoszyn.pl reklamy Szukasz pracwonika? Znajdź go z Nami!